מה שלא הולך בכוח

פורסם: 04/05/2015 ב-Uncategorized
 • לאתיופים נמאס והם הבינו שבישראל מבינים רק כוח. למזרחיים זה קרה בשנות השבעים ולאתיופים זה קרה אתמול
 • מעניין שאז כל השנאה הופנתה ל"מערך". מכיוון שמי שהעלה את האתיופים וטיפל בהם, היו ממשלות ליכוד/ימין הזעם לכאורה, אמור להיות מופנה לכיוון הליכוד. מעניין אם תהיה לכך תוצאה פוליטית.
 • נראה לי שהאתיופים עשו טעות טקטית כאשר הם מיקדו את המחאה באלימות השוטרים. בכך, הם אמנם זכו לאהדה גורפת מכולם, אבל בטווח הארוך זאת החלטה שדומה להחלטת המחאה "לא להיות פוליטיים".
 • הצבת המשטרה בחזית האחריות והאשמה הוא מהלך ציני מכיוון שהמשטרה לא נושאת באחריות למצבם של האתיופים ובוודאי שהיא לא יותר כוחנית או גזענית יותר מכל ארגון או מכל החברה בישראל. החברה שלנו גזענית, הממשלה הנוכחית נבחרה על בסיס מצע גזעני, כך שלא ברור למה מצפים מהמשטרה להיות קדושים. אם כבר, צריך להעריך את העובדה שמהומות אתמול לא נגמרו כמו מהומות ואדי ערה בשנת 2000.
 • אם לרגע מתעלמים מסיפורי המשטרה, האחריות מונחת לפתחם של שרי הקליטה, הרווחה והאוצר והממשלות – החל ממשלת שמיר ושית ועד היום. למעשה, העלאת האתיופים היתה אמורה להיות מקצה שיפורים לכל אותן השגיאות שנעשו בעת קליטת יהודי צפון אפריקה. אני שמח לבשר, ששמרנו על עקביות ודפקנו אותם בדיוק כמו את המרוקאים. אם בשנות החמישים, היישוב נרתם לקליטת העולים וראה בכך משימה לאומית, בשנות התשעים ובשנות אלפיים, קליטת האתיופים נתפסת כאירוע פרטי של משרד הקליטה. ניכוס האתיופים על ידי המסגרות הדתיות לא עזר לקירוב הלבבות וצירופם לחברה הישראלית.
 • כוכבי שמש (מפעילי הפנתרים השחורים) כתב בפוסט בפייסבוק שיש שוני מהותי בין המחאות מכיוון שהפנתרים דרשו תיקון ושינוי חברתי ולכן נתקלו בדחייה מוחלטת של כל הממסדים, כולל המזרחיים, בעוד שהאתיופים התמקדו במשטרה ולכן נהנים מתמיכה מקיר אל קיר. זה ניתוח מעניין ואני מניח כי האתיופים אולי יקבלו פתרון נקודתי בדמות ועדה שתשפר את התנהגות המשטרה אולם בעיות היסוד לא תיפטרנה.
 • מעניין מי ירים את הכפפה וינתב את המחאה הזאת לכוח פוליטי. זריקת רימוני הלם וזרנוקי מים מראים בדיוק מה קורה כאשר אין לך מפלגה בכנסת – את השחורים האחרים בירושלים לא מפזרים ככה, גם אם הם חוסמים צירים מרכזיים וזורקים אבנים.
 • ביסודו של דבר, מחאת האתיופים זהה למחאה של תושבי הדרום ושל העשירונים האחרונים בחברה הישראלית, של כל השקופים. אבל, מעניין שלא ראינו אף אחד מהם מצטרף למאבק האתיופים. החברה שלנו היא גזענית ולמרות שהמטרה זהה, צבע העור מפריד בגדול. האם ילד אתיופי בשדרות סובל יותר מילד מרוקאי או רוסי? בוודאי שלא. אבל הם לא הצטרפו ל"שחורים".
 • אני ממש תוהה מה היה קורה אם ארגוני השמאל היו פועלים כמו האתיופים. אין לי ספק שתוצאות הבחירות והמצב במדינת ישראל היו נראים אחרת. כנראה שפשוט יותר לעשות פוסטים בפייסבוק ולהפיק סטיקרים מגניבים או סרטונים יפים ביוטוב. זרנוקי המים הם ממש לא טובים לבגדי הוינטאג' שנקנו בהזדמנות בלונדון.
 • הסיקור של ערוץ 2 ראוי לציון בפני עצמו – היסטריים, מנותקים מהתמונות שהם בעצמם מראים והיעדר כל עבודה עיתונאית ראוי לשמה. נוסבאום, מהאולפן – "הבעיה היא שאין להם הנהגה אחת שאיתה ניתן לסכם דברים". לפי ערוץ 2, האתיופים כועסים, לא ברור למה ולא מובנות הסיבות אבל אף אחד לא אחראי ורק השוטרים הרעים מרביצים להם כל הזמן. איזה מזל שיש את ערוץ 2 כדי להפוך מחאה חברתית פוליטית לאירוע ריאליטי.
 • וכמובן – איפה את סופה לנדבר, שרת הקליטה? ואיפה אתה יאיר לפיד שר האוצר? איפה אתה נפתלי בנט, שר הכלכלה? ואתה שי פירון, שר החינוך? ואיפה אתה ביבי, ראש הממשלה? אני מרשה לכם להגיד מה שאתם רוצים חוץ מהמשפט "אני לא רוצה כרגע להתמקד בסיבות למחאה אלא בפתרונות ואיך להתקדם לעתיד".
 • וכמובן שגם מעניין מה למדו מהעניין האזרחים הערבים של מדינת ישראל וגם מה למדו מהעניין השחורים האחרים שמתארחים כאן באדיבות משרדי הפנים והאוצר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s