וזה כל מה שיש לי להגיד על זה

פורסם: 19/03/2015 ב-ישראל, מה שחשבתי, פוליטיקה

טוב, אז הם ניצחו בבחירות. במובן הזה, כל השלבים מתכווצים ליממה אחת – אי אפשר להכחיש כלום, עברתי כבר את שלבי הכעס, אין לי עם מי להתמקח, , הדיכאון הוא קיומי ואני מקבל את המצב.

אם כך, נשאר לרק לסכם ולחשוב על החיים עצמם.

  1. ההצבעה היתה הצבעה נגד – נגד התקשורת, נגד החנונים, נגד העשירים, נגד האשכנזים. זאת לא היתה בחירה פוזיטיבית אלא סוג של מחאה – קצת כמו לחתוך את האף כדי לעצבן את הפרצוף.
  2. השאלה הבסיסית שאנשים שאלו את עצמם (אפילו בלי לדעת שזאת השאלה הבסיסית) היתה – "מי אני". במילים אחרות, הצבענו באופן שבטי לחלוטין, בדיוק כמו באפריקה. תגיד לי איפה את גר, מאיזה מוצא אתה ועד כמה אתה דתי ואומר לך איך הצבעת. החלום הציוני התגשם ומדינת ישראל השתלבה היטב במזרח התיכון.
  3. באופן פרדוקסלי לחלוטין, הערבים עשו את מה שהכי טוב עבורם כקבוצה וכמיעוט ושמו בצד מחלוקות אישיות ואידיאולוגיות. אם לא יהיה רחוב על שמו של ליברמן באום אל פחם, אני אראה בכך כפיות טובה אדירה לאיש שאיחד את הערבים שנים רבות כל כך אחרי סלאח א-דין. מעניין אם הרצוג, לפיד וגלאון יפיקו מזה מסקנות כלשהן.
  4. ברוח הבחירות, ובשפת בהמות השוקולד, אני אשתמש עכשיו במילים של בית מרקחת, או של אוניברסיטה. הפרטיקולרי הביס את האוניברסלי. במילים אחרות – יש יותר אנשים שחושבים שהם קודם כל יהודים מאשר אנשים שחושבים שהם קודם כל בני אדם. ההצבעה, מצביעה על העדפת סט הערכים היהודי על פני הישראלי, המקומי על פני האוניברסלי. יהודי, לא מוכן לתת זכויות שוות ללא יהודי, כי הוא לא יהודי. זה די פשוט למעט האמת אם נקצין את זה קצת, אז האו"ם טעה כשהצהיר שהציונות היא גזענות. הוא התכוון ליהדות.
  5. הבחירות האלה הם כישלון כשם שהקיבוצים היו כישלון. בשני המקרים טעו האבות המייסדים לחשוב, שאפשר לשנות את אופי האדם ולהנחיל לו ערכים ואידיאולוגיה אוניברסלית, אוטופית. ערכי הנאורות, השיוויון והרציונליות לא הכו שורש במזרח התיכון. המזרח ניצח, המערב הפסיד.
  6. היהודים, שתמיד היו בחזית כל מהפכה והציגו תפיסה קוסמופוליטית (ובברית המועצות גם נכנסו על זה לכלא), עברו מהפך של 180 מעלות והגיעו, ב-2015 למדינה מסתגרת, מנותקת, שמרנית ואתנוצנטרית.
  7. יש כאן שני עמים שמדברים בשתי שפות שונות. החלק השמרני היהודי המסורתי והדתי מציץ מבין חומות הגטו, ושם את מבטחו בצור ישראל וגואלו, לא סומך על הגוי וחושד בפריץ. גישה רציונלית, המדברת על שיוויון זכויות ועל חברה צודקת…על מה אתם מדברים? כמה זה שינה בגטו ורשה ואיך זה עזר באושוויץ? אולי באמת יש צדק היסטורי מסוים ודור המדבר צריך למות לפני שנתחיל לתפקד כמו מדינה נורמלית?
  8. צריך לומר את בגלוי – יש פחות אשכנזים ויותר מזרחיים. אי אפשר להביס את הדמוגרפיה.
  9. בפעם הראשונה, יש לי מילים לא טובות על התקשורת. בבחירות האלה, המדיה כתבה ותיארה לא את מה שקורה בפועל אלא את מה שהיא רוצה שיתרחש. אותו הדבר לגבי הסקרים. אם הבחירות האלה לא ינפצו את הבועה, אני כבר לא יודע מה צריך לקרות. מצד שני, אנשים לא ממש השתנו אחרי רצח רבין, אז למה עכשיו?
  10. המחנה השמרני התעשת ועשה את הדבר הנכון מבחינתו, כדי להישאר בשלטון – הליכוד שחט את הבית היהודי ואת ש"ס ואת ישי וזכה בבחירות. 21 המנדטים של כחלון ויש עתיד הם עדות חד משמעית לחוסר האחריות ורמת הניתוק של האנשים שהצביעו להם. היה כאן כישלון כפול – המחנה הציוני לא הציג אלטרנטיבה חדה וברורה ומצביעי המרכז, העדיפו להצביע עבור אנשים שבגדול, לא מדברים על מהות. להצביע למפלגות המרכז בבחירות אלה היה כמו להזמין חשמלאי שיחליף מנורה על הטיטאניק – אז מה שהיא טובעת, יש לי חושך באמבטיה!

תוצאות הבחירות מציבות דילמה אכזרית בפני כל ישראלי מכיוון שלפחות לכאורה, יש לו בפעם הראשונה הזכות לא לשתף פעולה עם ראש ממשלה שקבר את הממלכתיות לטובת שיקולים פוליטיים. אזרח נאמן נמצא כעת בדילמה – מה לעשות עם ממשלה שבגלוי יצא נגד חלקים גדולים בעם? יש כאלה שטוענים שאחרי ממשלת ימין צרה, נבין סוף סוף מה צריך לעשות.

אולי. הבעיה היא שבראש הממשלה עומד אדם שבאופן עקבי נותן לאחרים לשלם את החשבונות שלו.

וכמובן, תודה מיוחדת להוגה הדעות מערוץ 2, האיש שימשיך להילחם מהאופוזיציה. עד שיציעו לו משהו סביר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s