גן עדן לקונספירציות

פורסם: 10/12/2014 ב-ישראל, מה שחשבתי

אין, אין כמו קונספירציה טובה.

מחירי הנפט יורדים באופן דרמטי. מה זה דרמטי – באוגוסט חבית נפט נסחרה בסביבות 100 דולר והיום? אנחנו מדברים על השכונה של ה-60 כאשר מחיר הרצפה עדיין לא הושג.

במאמר מוסגר אפשר לשאול – איך זה מחיר הנפט והחשמל לא השתנה אצלנו? אני מתאר לעצמי שחברות הדלק שלנו יגידו משהו בסגנון של "קנינו מלאי מזמן במחירים הישנים". באמת? קניתם בשוק הזה, מלאי לשלושה חודשים? כמובן שהם יכולים לאמץ את ההסברים של הרוסים שמספרים לאזרחים שלהם שמחיר הנפט תלוי בגורמים חיצוניים אבל גם ב"הרבה משתנים פנימיים" שאף אחד לא יודע להסביר אותם. טוב, הרוסים ממש נדפקים עכשיו כי מחירי הנפט לצרכן, שימו לב, עלו אצלם ב-9 אחוזים! מי שנדפק פעם אחת כבר לא יכול להיגמל מזה.

אז, קונספירציות. הסעודים משתפים פעולה עם האמריקאים ולא מקטינים את התפוקה.  מי כועס? הרוסים שטוענים שזה הכל מזימה אמריקאית וגם, האיראנים שמאוד רגישים למחירי הנפט. אם האיראנים כועסים סימן שזאת לא מזימה אמריקאית מכיוון שהאמריקאים מאוד מעוניינים בתמיכה האיראנית נגד דעעש בעיראק. מבולבלים? חכו לפרק הבא.

בינתיים, כמו שאתם בטח זוכרים, אני טוען שהרוסים יחריפו סיכסוכים מקומיים כדי לעלות את המחירים. ומי משתף איתם פעולה למרות שזה בניגוד לאינטרס הלאומי שלה – ניחשתם נכון – מדינת קדימה לבחירות, מר בטחון ישמור עלינו, ישראל. אנחנו מפגיזים בכיף יעדים בסוריה, ליד דמשק, כאילו שלא מדובר בבירה ערבית, בלב סכסוך עם חברים מקסימים בגבול לבנון הדרומי.

הנדבך הבא בקונספירציות הוא כמובן קפיטליסטי וזה הולך ככה – פתרונות חלופיים לדלקים מבוססי נפט הולכים ומבשילים וזה עומד לדפוק את החברות העשירות ביותר בעולם, כולל בארצות הברית. לכן, צריך להוריד את מחירי הנפט לרמה שבה לא יהיה כדאי לשלם פרמיה נוספת על פתרונות חלופיים. באותה הזדמנות לא נשכח כי חברות האנרגיה הן התומכות העיקריות של המפלגה הרפובליקאית וכאן פתאום יש אחדות אינטרסים מדהימה בין אובאמה הדמוקרט שהנפט הזול מוסיף משרות באמריקה לבין הרפובליקאים שמשמרים את בסיס ההכנסות שלהם בעולם.

אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי הכסף ומגלים כי ירידת מחירי הנפט דופקת את מיזמי הגז שלנו ומרוקנת מתוכן את מודל ההכנסות למדינה אבל גם ליזמים וזה עומד להשפיע בצורה לא מוצלחת  על התקציב שלנו וגם על הוזלת מחירי האנרגיה בישראל.

ובלב כל העניינים המקסימים האלה, אנחנו שופכים נפט בערבה כי בינינו, במחירים כאלה, מה זה 4 או 5 או 6 מיליון ליטר? חוץ מזה, זה מצטלם טוב – החול הלבן, הנפט השחור. עוד מעט נתחיל לשמוע תירוצים למה אנחנו לא יכולים לשלם לאיראנים את מה שאנחנו חייבים להם על החלק שלהם במועדון החברים שקוראים לו קו צינור נפט אילת אשקלון. הכל מסתדר מצויין וביבי יוכל להציג עוד הישג (עמדנו על שלנו!, אנחנו לא מפגינים רפיסות!) במרכז הליכוד ולגזול מדני דנון עוד קולות. ואם כבר גולשים לפוליטיקה – אני חושב שהסיבה היחידה שביבי רוצה להיבחר, כי כל דבר טוב יותר מאשר שרה, שתצטרך פתאום להסביר (בלי היועץ המשפחתי לממשלה וינשטיין) מה עם הרהיטים, והנרות וההוצאת. נראה לי שביבי מבין שעדיף קואליציה אפילו עם דעעש מאשר בבית עם שרה.

אבל אני גולש.

החברים בסין לעומת זאת נהנים פעמיים. מה פעמיים, שלוש פעמים – מחיר הדלק יורד, הדולר מתחזק והרוסים נחלשים בצורה מעוררת השתאות דבר שיקל על הסינים לנגוס ביתר קלות במזרח הרחוק הרוסי.

מי עוד נדפק ביותר? המדינות הערביות המסכנות – אלה שאין להם נפט. ואלה כמובן, לבנון, ירדן, סוריה וגם מצרים. הן נדפקות מכיוון שסעודיה תקצץ בסיוע שהיא נותנת למדינות האלה, ניחשתם נכון, בגלל הירידה במחיר הנפט. ואז….שוב אנחנו אוכלים אותה כי כשהשכנים שלנו נעשים רעבים, חוסר היציבות אצלם גדל, והגבולות מתחממים, ואז זה דווקא טוב לביבי ולימין, לא? וכמובן שבנט שמח גם כי כשכל אויבנו מרגישים צורך לכלותנו אז לבנט ניתן את קולנו, לא?

אם היינו בעלי מעוף, היינו פונים בנדיבות לירדן, מצרים לבנון וגם סוריה, וכמובן לערב הסעודית ומציעים להם סיוע אזרחי, כן כן, כמו פעם – טכנולוגיות חקלאיות (זרעים והשקיה) וכמובן, הטפלת מים.

אבל אנחנו, מה איכפת לנו? כי לנו יש את כחלון ומפלגה חדשה, שתביא (זהירות ספויילר) פוליטיקה חדשה, והורדת יוקר המחייה וכמובן, תעשה הכל למען האזרחים. אבל לא מייד. אחרי הבחירות, תוך שנתיים כזה.

תראו, הכל יהיה ממש בסדר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s