אמנים צריכים להנפיק את עצמם

פורסם: 03/07/2013 ב-Uncategorized

 

יש חוסר צדק מובנה ביכולת של האמן להפיק תועלת מהיצירות שלו (ולצורך העניין, אני לא מבדיל בין צייר, פסל, קרמיקאי או אמן מייצגי וידאו). לרוב, אמן מתחיל מוכר את היצירות שלו במחירי מינימום, מתחלק עם בעלי גלריות ומתווכים אחרים, ורק כעבור זמן רב יחסית, כאשר הוא הופך למוכר ופופולרי, הוא מסוגל "להתפרנס בכבוד" מהאמנות שלו. ברוב המקרים, מי שנושא בסיכון הוא האמן לבדו – הגלריה מפזרת את הסיכונים שלה כי היא מציגה אמנים רבים, האספנים קונים תמונות כי הן מוצאות חן בעיניהם או כי הן מתאימות לספה בסלון, כך שגם הם לא מסתכנים (במקרה הכי גרוע, הם תמיד יכולים לתרום את היצירות למוזיאון) ורק האמן סופג את כל ההשקעה בהפיכתו ל"אמן חשוב". גם בצד ההצלחה לא נשמר האיזון. כששווי יצירות האמן עולה, האמן עצמו יכול להתחיל לגבות יותר כסף רק בשלב ההוא ולא רטרואקטיבית אבל האספן, יכול כעת להנות ממלוא עליית הערך (וכן הגלריה, המוזיאון וכיו"ב).

נראה כי יש מקום לשנות את המודל של יחסי אמן-צרכני אמנות בכך שכל יצירה של אמן היא כמו פוליסת ביטוח משתתפת ברווחים או כמו מניה בחברה ציבורית. זה צריך לעבוד ככה – אמן יוצר יצירה ומוכר אותה במחיר כלשהו. המכירה מלווה בהסכם שבו הקונהמתחלק עם האמן ברווח, כאשר הוא יחליט לממש את היצירה בשוק. במודל כזה, האמן יכול למכור את היצירות שלו ולהנות מ"עליית השווי" שלו כאשר זו תקרה, כי הוא יקבל חלק מהרווחים העתידיים. במצב כזה, אמנים יכולים לחתום עם רוכשים על חוזה שבו הם מוותרים על התמלוגים שלהם, תמורת תשלום גבוה יותר עבור היצירות (זה כמו היוון של רווחים עתידיים) וכך, האמן יכול לקבל תמורה הוגנת יחסית ולהפיק לחיות חיי רעב ולהשתכר מאבסינט זול. כמובן שיתפתח שוק של ספקולציה ואפילו נגזרות על רווחים עתידיים מאמן כזה או אחר, אבל זה בכלל לא משנה כי האמן יוכל להתחיל לחיות חיים נורמליים יותר ולקבל תמורה הוגנת יותר עבור היצירות שלו.

מה שעוד מעניין זה שבניגוד לחברות ציבוריות, אם האמן מת (שזה כמו סגירת חברה), שווי המניות (היצירות) עולה, וזה כבר עשוי לגרום לדינמיקה אחרת לגמרי בחיי האמן היוצר.

אני לא חושב שזה מודל לגמרי מופרך כי הרי מלחינים וכותבי שירים מקבלים תמלוגים דרך כל מיני מנגנונים, על השמעות השירים שלהם והתמלוגים האלה גדלים ככל שמשמיעים אותם יותר.

אין לי שום זכויות על המודל המעולה שאני מציע כאן כך שזאת תרומתי הצנועה לעולם האמנות. כמובן שאם אתם האמנים רוצים לתת לי תמונות שלכם בחינם כאות הוקרה על תרומתי זו (או פסלים) אני לא אתנגד וכמובן שאשמח לחתום איתכם על הסכם חלוקת רווחים.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s