אז צדקתי או לא צדקתי בקשר לעניין הזה עם הטלפונים?

פורסם: 09/02/2011 ב-מה שחשבתי

בשנה שעברה, כתבתי מה לדעתי עומד להתרחש בזירת הטלפונים הסלולריים. לפי התחזית שלי, אנחנו נראה קונסולידציה, לשניים או שלושה מפתחי מערכות הפעלה. אה, כן, וכתבתי שנוקיה נכשלה בתחום הסמרטפונים אבל הם עוד לא הבינו את זה.

מסתבר שהמנכ"ל של נוקיה סוף סוף הבין מה קורה לחברה שלו ובצעד דרמטי הכריז גם שנוקיה מאמצת את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט.

רגע, הפסקה קצרה – אני רוצה שוב להדגיש את העובדה, שהפלטפורמה הניידת היא זאת שהולכת להיות הזירה החמה ביותר של ממשק אדם-רשת. הטלפון הוא רק סוג אחד של פונקציונליות בפלטפורמה הזאת ולכן, מאוד חשוב להבין מי שולט על מערכות ההפעלה של המכשירים הניידים – הטלפונים והטבלטים למיניהם. ואם אני לא מזכיר מחשבים ניידים, זה לא ממש במקרה, מכיוון שכל סמרטפון היום הוא מחשב לכל דבר.

חוץ מאשר להיות מאוד מרוצה מכך שהתחזית שלי היתה נכונה, זה הזמן לראות מה קורה בשוק ולתת תחזית חדשה.

ובכן, אם לשפוט לפי השוק האמריקאי (כל המספרים נמצאים כאן), טלפונים מבוססי אנדרויד (של גוגל) עברו להוביל. כמות הבלקברי הולכת ויורדת.

נוקיה מהמרת על מערכת ההפעלה של מיקרוסופט. זאת בחירה מעניינת ונראה לי שיותר מהעניין יש כאן בעיקר חוסר ברירה. אם נוקיה מתכוונת להתחרות בשוק האנדרויד, יהיה להם מאוד קשה להביס את הטלפנים של Samsung או של HTC. למעשה לא היה להם שום סיכוי לסגור את הפער וגם לבדל את עצמם, בו-זמנית. ומכיוון שמערכות הפעלה אחרות אינן באות בחשבון (של בלקברי ושל אפל) ומכיוון ש-HP קנו את פאלם (כן…פה טעיתי כי חשבתי שמישהו אחר יקנה אותם), נשארת רק מערכת הפעלה 7 של מיקרוסופט. בנוסף, צריך לקחת בחשבון גם את הרחבת מערכות ההפעלה לכל מחשבי הטבלט שלנוקיה אין.

אז מה אפשר להבין מכל זה?

מלחמת העולם מתרחשת כעת בין גוגל לאפל. בלקברי הם מוצר נישה ללקוחות עסקיים ולשולחי SMS כפייתיים ופאלם נבלע בתוך האסטרטגיה הניידת של HP. הטבלטים שמופיעים כל הזמן מאמצים בעיקר אנדרויד וכמות הסמרטפונים עם Windows 7 לא משיגה מסה קריטית של משתמשים.

עדיין, מרבית המדיה מסונוורת ממסכי הסמרטפונים והטבלטים ושוכחת את השוק הצנוע של כמה מיליארדי משתמשים בטלפונים הפשוטים לחלוטין ברוסיה, אסיה ודרום מזרח אסיה. מדובר בשוק רגיש למחיר וביסודו הוא שוק של תשלום מראש, ללא מחויבות חזקה למכשיר או למפעיל.

וזה מביא אותנו לכך שאני עדיין דבק בעמדתי שנוקיה הפסידה את המשחק. בנגזרת הסמרטפונים, הם הפסידו לגוגל (שוב, חשוב לזכור שמדובר בפלטפורמת תוכנה ולא בטלפון ונוקיה היא חברת טלפונים). בגיזרת הטלפונים הפשוטים והזולים, הם נסוגים לאט מול יצרנים מקומיים וסיניים.

המפתחים מצביעים ברגליים (למעשה באצבעות ובמקלדות) לכיוון אנדרואיד (מערכת הפעלה פתוחה) ולכיוון אפל (המעניקה נגישות לתכנים ול-Itunes) ומי כותב אפליקציות למיקרוסופט?

מכיוון שנוקיה הולכים בצעדי ענק לכיוון "מי שהיו" נודה להם על הטלפונים המצויינים והאמינים ונצטער יחדיו על ההחמצה הגדולה. They could have been somebody, אבל כבר לא.

כשהאבק הסלולרי ישקע, אנחנו נשאר עם גוגל ואפל שבסופו של דבר יביאו אותנו לכך שהטלפון היה בסך הכל עוד אפליקציה אחת במכשיר הנייד שנשתמש בו. במכשיר הזה, לא יהיה דפדפן, כי הנגישות לאינטרנט תהיה באמצעות יישומים יחודיים – מנוע חיפוש, קניות, מיקום. כל הפעולות שביצענו דרך הדפדפן כבר לא עוברות דרכו במכשיר הנייד.

ומכיוון שכך, רוחב הפס שיגיע למכשיר הנייד יהפוך להרבה יותר קריטי ממה שהוא היום. מישהו אמר LTE? בהחלט. מפעילי הסלולר הם ה-ISP החדשים שלנו. לכן, ניתן לצפות לקונסולידציה גם בתחום הזה וכמובן גם של הטלוויזיה. הניחוש שלי הוא שמי שיוביל בתהליך הזה של איחוד התשתיות יהיו המפעילים הסלולריים, כי הכיסים שלהם והתשתית שלהם פשוט יותר טובים מהחלופות.

עדיין רוצים לקנות מניות של חיפושי גז?

ויפה ששמתם לב, לא אמרתי אף מילה על פייסבוק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s